نمایش نتایج: از 1 به 5 از 5

موضوع: تاج ریزی ( سگ انگور )

 1. #1
  ناظم انجمن Amin_Rahimi آواتار ها
  تاریخ عضویت
  -شهریور-۱۳۹۰
  نوشته ها
  4,208
  تشکر
  14,713
  تشکر شده 39,209 بار در 4,599 پست

  تاج ریزی ( سگ انگور )

  فکر میکنم توی تمامی گیاهانی که من اینجا گذاشتم ، این یکی دیگه برام خیلی تعجب اور بود
  یعنی یه درصدم فکر نمی کردم که این گیاه هم خواص دارویی داشته باشه

  این اطلاعات رو از سایت باشگاه خبرنگاران جوان گرفتم البته سایت های دیگه هم بود ولی به نظرم این سایت از همه معتبرتر بود ، عکس ها رو هم خودم گرفتم

  نام علمي اين گياه، Solanum nigrum است كه در بيشتر مناطق ايران ديده مي*شود و در پرديس دانشگاه فردوسي مشهد هم وجود دارد. ساير انواع تاج*ريزي عبارتند از:

  Solanum alatum: ميوة آن قرمز است و بيشتر در جنوب و جنوب*غرب ايران مي*رويد.

  Solanum luteum: ميوة آن زرد تا قرمز است و به*جُز شمال و شمال*شرق، در بقية مناطق ايران ديده مي*شود.

  Solanum olgae: ميوة آن نارنجي تا قرمز است و در شمال*شرق ايران مي*رويد.

  ميوة همة تاج*ريزي*ها ابتدا سبزرنگ است و هنگام رسيدن، رنگين مي*شود. گرچه تاج*ريزي سياه، بيشترين پراكندگي را در ايران دارد اما آنچه اغلب در بازار گياهان دارويي رواج دارد، ميوه*هاي خشك*شدة سه گونة نام*برده*شده در بالا است. علاوه بر تاج*ريزي*هاي يكسالة فوق*الذكر، گونه*هاي چندسالة ديگري هم در ايران يافت مي*شوند كه كمتر مورد استفادة دارويي قرار مي*گيرند.

  تاج*ريزي به نام سگ*انگور هم شناخته مي*شود ولي در كتاب*هاي قديمي طب سنتي از آن به عنوان عنب*الثعلب (انگور روباه) ياد شده است.

  خواص و كاربرد:

  طبيعت تاج*ريزي، بسيارسرد و خشك است. اين گياه، كاهنده تب، بندآورنده خون، ضدّ درد، مُسكن، مُليّن، مُدر، مُعرّق، مخدّر، ضدروماتيسم، ضدسرفه و ضدآسم است. خوردن مقدار كمي از ميوه رسيده و تازه آن برای رفع يبوست، مناسب است. براي بهره*برداري از اين گياه، مصرف روزانه سه*مرتبه از دو تا چهار گرم خشك*شدة آن به*صورت دم*كرده، توصيه شده است. ميوة خشك*شدة تاج*ريزي*هاي رنگين (زرد، نارنجي و قرمز)، يكي از اقلام دارويي معروف "جوشانده يا خورده*جوشانده" است كه معمولاً همراه با پرسياوش، گل زوفا، گل بنفشه، ختمي خبازي، عناب و سپستان مورد استفادة فراوان قرار مي*گيرد. اين داروي تركيبي، در طب سنتي بسيار رايج است و به عنوان تب*بُر، مُسكّن و مُليّن، به*خصوص براي كودكان به كار مي*رود.

  برگ*ها و سرشاخه*هاي گُل*دار اين گياه، سمّي محسوب مي*شود و در مواد مختلفي اغلب به صورت استعمال خارجي استفاده مي*گردد. كُمپرس دم*كرده و بخور خشك*شدة آن، براي زكام، آب*ريزش شديد و سردرد، مفيد است. همچنين ماليدن جوشاندة آن، براي تسكين كوفتگي و ضرب*ديدگي عضلات و رفع برخي خارش*ها مناسب است. له*شدة برگ و سرشاخه*هاي گلُ*دار تازة آن، به صورت استعمال خارجي براي ازبين*بردن ورم*هاي گرم، تسكين دردهاي روماتيسمي و مفصلي، سوختگي*هاي ناشي از آتش، زخم آبله، ورم*ها و دردهاي سرطاني، سودمند است.

  احتياط
  به علت وجود مادة سمي سولانين در اين گياه، مصرف آن بايد به مقدار كم و در بازه زماني كوتاهي صورت گيرد. خاصیت سمی بودن آن در برگ*ها و سرشاخه*هاي گُل*دار، بيشتر است؛ لذا در مصرف بيش از حد مجاز آن بايد جانب احتياط را مراعات كرد./س

 2. کاربران زیر از Amin_Rahimi به دلیل مطلب مفیدشان تشکر کرده اند:

  Am!r (۱۳۹۲-۰۷-۳۰),aminollah (۱۳۹۲-۰۸-۰۲),ایلگار (۱۳۹۱-۱۰-۱۳),Bianconeri (۱۳۹۱-۱۰-۱۳),Haman (۱۳۹۱-۱۰-۱۳),komeil (۱۳۹۱-۱۰-۱۳),M!lad (۱۳۹۲-۰۶-۰۹),M4j!d0173 (۱۳۹۲-۰۷-۳۰),Mahdiss (۱۳۹۱-۱۰-۱۳),MaRsHaL (۱۳۹۱-۱۰-۱۵),raz (۱۳۹۱-۱۰-۱۵),s^m^ne# (۱۳۹۲-۰۷-۳۰),SeliMa (۱۳۹۱-۱۱-۰۳),Shamiman (۱۳۹۲-۰۷-۰۵),TinaR (۱۳۹۲-۰۱-۱۹),بی تا (۱۳۹۱-۱۰-۱۳),سکوت خیبری (۱۳۹۱-۱۰-۱۳),سید پیام (۱۳۹۱-۱۰-۱۳),غزل (۱۳۹۱-۱۰-۱۳),مدریک (۱۳۹۲-۰۷-۳۰),یلدا (۱۳۹۱-۱۰-۱۷)

 3. #2
  Administrator
  تاریخ عضویت
  -شهریور-۱۳۹۰
  نوشته ها
  5,308
  تشکر
  45,899
  تشکر شده 40,630 بار در 6,747 پست

  RE: تاج ریزی ( سگ انگور )

  جالبه که به یکی از دوستانم که رشته اش کشاورزی بود کمک کرده بودم درباره تاجریزی اسلاید درست کنه. تا الان نمیدونستم که یکی هستن!!!!

 4. کاربران زیر از komeil به دلیل مطلب مفیدشان تشکر کرده اند:

  abji (۱۳۹۲-۰۷-۳۰),Amin_Rahimi (۱۳۹۱-۱۰-۱۳),ایلگار (۱۳۹۱-۱۰-۱۳),Bianconeri (۱۳۹۱-۱۰-۱۳),SeliMa (۱۳۹۱-۱۱-۰۳),Shamiman (۱۳۹۲-۰۷-۰۵),TinaR (۱۳۹۲-۰۱-۱۹),بی تا (۱۳۹۱-۱۰-۱۳),سکوت خیبری (۱۳۹۱-۱۰-۱۳),غزل (۱۳۹۱-۱۰-۱۳),یلدا (۱۳۹۱-۱۰-۱۷)

 5. #3
  ژووتم....ژءل دءتست
  تاریخ عضویت
  -شهریور-۱۳۹۰
  نوشته ها
  12,368
  تشکر
  49,805
  تشکر شده 88,671 بار در 14,312 پست

  RE: تاج ریزی ( سگ انگور )
  [size=large]این عکس رو دردرازنوگرفتم ایا اینا یکی هستند؟:19:[/size]


 6. کاربران زیر از بی تا به دلیل مطلب مفیدشان تشکر کرده اند:

  aminollah (۱۳۹۲-۰۸-۰۲),ایلگار (۱۳۹۱-۱۰-۱۳),komeil (۱۳۹۱-۱۰-۱۳),Mahdiss (۱۳۹۱-۱۰-۱۳),SeliMa (۱۳۹۱-۱۱-۰۳),Shamiman (۱۳۹۲-۰۷-۰۵),TinaR (۱۳۹۲-۰۱-۱۹),سید پیام (۱۳۹۱-۱۰-۱۳),یلدا (۱۳۹۱-۱۰-۱۷)

 7. #4
  ناظم انجمن Amin_Rahimi آواتار ها
  تاریخ عضویت
  -شهریور-۱۳۹۰
  نوشته ها
  4,208
  تشکر
  14,713
  تشکر شده 39,209 بار در 4,599 پست

  RE: تاج ریزی ( سگ انگور )

  نه ، این سگ انگور نیست ، پیلم (paylam) آقطی سیاه هستش

 8. کاربران زیر از Amin_Rahimi به دلیل مطلب مفیدشان تشکر کرده اند:

  ایلگار (۱۳۹۱-۱۰-۱۳),komeil (۱۳۹۱-۱۰-۱۳),M!lad (۱۳۹۲-۰۶-۰۹),Mahdiss (۱۳۹۱-۱۰-۱۳),SeliMa (۱۳۹۱-۱۱-۰۳),Shamiman (۱۳۹۲-۰۷-۰۵),TinaR (۱۳۹۲-۰۱-۱۹),بی تا (۱۳۹۱-۱۰-۱۳),غزل (۱۳۹۱-۱۰-۱۳),یلدا (۱۳۹۱-۱۰-۱۷)

 9. #5
  ...
  تاریخ عضویت
  -مهر-۱۳۹۱
  نوشته ها
  3,435
  تشکر
  34,808
  تشکر شده 27,559 بار در 4,232 پست

  RE: تاج ریزی ( سگ انگور )

  [size=large]مرسي آقاي رحيمي

  ميگما اين همون ولك خودمان نيس؟
  چه شبيه هستش!!! [/size]

 10. کاربران زیر از Mahdiss به دلیل مطلب مفیدشان تشکر کرده اند:

  SeliMa (۱۳۹۱-۱۱-۰۳),Shamiman (۱۳۹۲-۰۷-۰۵),TinaR (۱۳۹۲-۰۱-۱۹),بی تا (۱۳۹۱-۱۰-۱۳),سید احسان (۱۳۹۱-۱۰-۱۳),یلدا (۱۳۹۱-۱۰-۱۷)

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •