انجمن گفتگوی گلستانه
گلستان ۲۴

اگر اين نخستين بازديد شماست نام نويسي کنيد ، چرا نام نويسي ؟

 • استفاده از فايل هاي پيوست به صورت نامحدود
 • بحث و گفتگو در رابطه با موضوعات انجمن
 • دسترسي به بخش هاي ويژه مخصوص کاربران سايت
 • شرکت در مسابقات با جوایز ویژه
 • ورود به حساب کاربري


  موارد ديگر را ببين


  بازيابي اطلاعات کاربري شما از طريق دکمه هاي زير قابل انجام خواهد بود

  نام نويسي فراموشي گذرواژه فراموشي گذرنامه

  نمایش نتایج: از 1 به 3 از 3

  1. #1
   عشق یعنی باخدا تنها شدن...
   13,735 امتیاز ، سطح 17
   6% کامل شده امتیاز لازم برای سطع بعدی 1,515
   دستاورد ها:
   10000 امتیاز تجربهارسال کننده سطح 7موضوع 6تشکر سطح 7

   تاریخ عضویت
   -مهر-۱۳۹۱
   شماره عضويت
   2313
   نوشته ها
   570
   اعتبار
   57
   امتیاز
   13,735
   سطح
   17
   تشکر
   2,431
   تشکر شده
   3,482 بار در 699 پست
   مدت زمان فعالیت
   1 هفته 6 روز 8 ساعت 14 دقیقه 2 ثانیه

   نحوه برخورد با همسر بد اخلاق

   نحوه برخورد با همسر بد اخلاق
   با زني كه مدام به شوهرش دروغ مي گويد و به او اهانت مي كند و اصلا مطيع و راز نگهدار شوهرش نيست، چه بايد كرد؟
   *احساس چنین شوهری را به عنوان فردی که خواهان آن است که با حفظ کرامتش در کنار همسر خود از زندگی مشترکش لذّت ببرد، درک نموده و امیدواریم
   ان*شاءالله مسائلی که در زندگی زناشویی خود با آن مواجهند، به زودی برطرف گردد.
   در ابتدای پاسخ خود متذکّر این نکته می *گردیم که تعدّد موضوعات متن ارسالیتان، موجب می* گردد پاسخ ارسالی ما اندکی طولانی گردد؛ لذا ابتدا پس از ذکر مقدّمه *ای کوتاه به مواردی کلّی به عنوان راهکار علاج اخلاق سوء همسر اشاره نموده و در نهایت با ذکر نمونه* ای(علاج اهانت و بددهنی همسر) به پاسخ خود خاتمه خواهیم داد.
   نکته بسیار مهمّی که نه در زمینه این سؤال بلکه در مسایل مختلفی که در زندگی مشترک پیش می* آید، باید بدان توجّه داشت این است که متأسفانه گاه افراد از مسایلی که باید قبل از ازدواج نسبت بدان حساس باشند و سعی کنند کفو خود را با توجه بدان برگزینند غفلت نموده و با ورود به زندگی مشترک تازه این موضوعات برایشان نمود پیدا می*کند. توجه داشته باشید که هر قدر مسأله این چنینی مهم باشد مطمئناً طرز برخوردی متفاوت و سازگارانه* تر(نه سازش پذیرتر) از زمان قبل از ازدواج را می *طلبد.
   به عنوان مثال روحیّه بددهنی، عدم اطاعت از شوهر و ... که در متن ارسالی خود بدان اشاره نمودید، از عواملي هستند كه مي *توانند موجب اختلاف و ناسازگاري در خانواده* ها گردد؛ لذا دقت نظر در گزینش همسری مناسب، لازم است، امّا اگر فردی بعد از ازدواج تازه فهمید که نسبت به این موضوعات غفلت نموده و همسرش آن کسی که می*خواسته نبوده نه تنها باید مسئولیت انتخاب خود را بپذیرد، بلکه باید سعی نماید از طریق راهکارهای صحیح و بی*تنش مقدّمات اصلاح طرف مقابل را با دلسوزی تمام فراهم نماید؛ زیرا به هرحال در مقابل انتخاب چنین همسری مسئول بوده و باید نسبت به تحمَل تبعات چنین گزینشی خود را آماده نمایید.
   از سوی دیگر شایسته است هر چه زودتر برای همگرایی افکار و اندیشه* های خود و همسرش راهی بجوید و با رعایت اصول ارتباط سالم و درست میان خود و ایشان و با صبر و مدارا زمینه بروز اختلافات را از بین ببرد؛ زیرا ناسازگاري زوجين عوارض فردي، اجتماعي و خانوادگي بر خود طرفين و اطرافيان آنها (مثل بي حوصلگي و عدم نشاط ,انزوا و خود کم بيني ,پرخاشگري ,بدخلقي و...)(1)[1] را به دنبال دارد.
   در تغییر اخلاق بد همسر باید به این نکته توجه داشت که زن و شوهر در یکدیگر تأثیر فراوان داشته و موجب آرامش همدیگر می *شوند. در واقع زن بهترین یاری رسان برای شوهر خود است و شوهر بهترین یاور برای زن. هر یک از این دو بهترین منبع مهربانی و مودّت به یکدیگر بوده و با ابراز عشق و علاقه قادر هستند دردهای روحی و روانی همدیگر را التیام بخشیده و به دنبال آن اخلاق بد همدیگر را اصلاح نمایند.

   برای این کار باید:
   1- « علّت شناسی» نمود؛*زیرا هیچ یک از رفتارهای انسان بدون علّت و دلیل نیست. با شناخت درست دلایل هر رفتار، می *توان از بروز و ظهور آن با خبر شد و با بررسی علل آن می*توان برای حل آن اقدام کرد.
   برخی از این علل می* تواند تربیت غلط، شکست و ناکامی و یا دوستان و معاشران ناسالم باشند که به عنوان مثال می*توان با آگاهی از نوع ناکامی*های همسر با جبران تدریجی آنها به بهبود رفتار وی پرداخت.
   گاهی از مواقع نیز مثلاً ممکن است تنها دلیلی که باعث گردیده زن به افشای راز زندگی مشترک بپردازد این باشد که هنوز نمی* داند مصداق« راز» در زندگی زناشویی چیست. در چنین مواردی اگر سعی و تلاش شوهر برای تفهیم این مسأله به زن کارساز نیفتد، لازم است زمینه چنین رفتاری را از همسر خود بازستاند. به این طریق که از این به بعد مواردی را که به نظرش راز هستند با همسر خود در میان نگذارد.

   2- یاری جستن از روان*شناس و یا مشاور خانواده:
   عقل و تدبیر اقتضاء دارد همان *گونه که برای درمان بیماری*های جسمی به پزشک ماهر مراجعه می*کنیم، برای حل مشکلات اخلاقی و رفتاری نیز نزد متخصّص دیندار و امین رفته و از کمک تخصّصی وی برای حل مسائل زندگی مشترک بهره بگیریم.

   3- زمینه *سازی برای تغییر رفتار همسر:*بدون شک برطرف شدن اخلاق نامناسب همسر به فرصت و حوصله نیاز دارد. شریک زندگی به وسیله زمینه* سازی و در نهایت بهسازی اخلاق و رفتار همسر خود نه تنها به بهبود شرایط زندگی خود کمک می* کند، بلکه برای خود پاداش اخروی نیز به دست می *آورد. برای این منظور ابتدایی* ترین کار این است که باید واقعیّت*ها را بدون سرزنش و تحقیر قبول کرده و در جهت اصلاح سعی و کوشش نمود.
   *در مورد نحوه برخورد با بددهنی و اهانت همسر به طور کلّی گفتنی است که گرچه حق دفاع برای همه كس در چنین شرایطی محفوظ است؛ ولی دفاع منحصر در مقابله به مثل و خشمگین شدن در مقابل چنین افرادی نیست، بلکه با حفظ آرامش و فرو بردن خشم نیز می ‏توان از خویش دفاع كرد؛ لذا از چنین شوهری انتظار می* رود که در گام اوّل طبق آموزه* های قرآن مجید که یكی از اوصاف پرهیزكاران را« والكاظمین الغیظ»[2] می‏ داند و این صفت را مقید به قید و وصفی نكرده است( یعنی در هر حال این صفت، پسندیده و قابل تحسین است)، عمل نماید؛ زیرا این تصوّر باطلی است كه گمان نماید با خشمگین شدن در مقابل چنین فردی و مقابله به مثل می *توان او را اصلاح کرد؛ زیرا نه تنها چنین عکس العملی به اصلاح همسرش نمی* انجامد، بلکه باعث تنبیه و مجازات وی نیز نشده و حتّی باعث نمی* گردد خودش نیز تخلیه شود.
   امام علی‏ علیه ‏السلام شنیدند كه مردی به قنبر دشنام می‏ گوید و قنبر برای جواب او خود را آماده كرده است. حضرت فرمود:« قنبر آرام باش! دشنام گویی را با خواری و بی* اعتنایی واگذار كه با این كار خدا را خشنود و شیطان را خشمگین می‏ سازی و دشمنت را كیفر می ‏دهی» سپس قسم یاد كرد كه هرگز شخص با ایمان، پروردگار خود را از چیزی مانند حلم راضی نساخته و شیطان را از عملی مثل سكوت، خشمگین نكرده و احمق را همانند خاموشی مجازات ننموده است.[3]
   در گام بعد و براي تغيير و اصلاح رفتار همسرش سعی نماید علّت بددهنی و اهانت ایشان را نسبت به خود بیابید. برای اینکار مواقعی را که وی دچار چنین رفتاری شده لیست نموده و بکاود. مطمئن باشد با اینکار کمک شایان توجّهی به حل مسأله خواهد نمود؛ زیرا از یک سو هم به علّت رفتار وی پی *خواهد برد هم اینکه متوجّه
   می* گردد چه رفتار و عکس* العملی از سوی او باعث تشدید یا کاهش رفتار نامطلوب همسرش خواهد شد.
   به عنوان مثال ممکن است به این نتیجه برسد که وقتی از زنان دیگر نظیر مادر و یا خواهر خود در مقابل همسرش تعریف می* کند وی حسّاس شده و در عکس*ا لعملی شدید و فقط برای ابراز ناراحتی خود دهان به الفاظ ناشایست می *گشاید. مسلّم است در چنین مواردی شایسته است از تعريف زنانديگر در مقابل او جداً خودداري کند.

   در ادامه و به عنوان راهکار شایسته است:
   1. تا جایی که در توان دارد، از درگيري لفظي با وی اجتناب کند.
   2. هرگز مقابله به مثل ننموده و بددهني *هاي وی را جواب ندهد.
   3. در هر حال سعي کند متانت خود را در کلام و رفتار حفظ نموده و عفّت کلام را در مقابل همسرش کاملاً رعايت کند.
   4. در مواقع بددهني همسرش سکوت کند، اما اگر با سکوت وی، او بيشتر عصبي شده و بددهني مي*کند، سکوت نکرده، بلکه با او به آرامي و مؤدبانه صحبت نماید.
   5. در مواقعی که با همديگر خيلي خوب هستند با آرامش و زبان خوش به او بگويد که جنبه* هاي بسيار مثبتي دارد و حيف است که حرفهاي بد از دهانش خارج شود.
   6. احاديثي از معصومين درباره بددهني و حرف*هاي زشت براي او به شیوه مستقیم و غیرمستقیم بيان کنيد.
   7. در صورت امکان با خانواده* هايي که از نظر اخلاقي و شخصيّتي در سطح مطلوبي هستند رفت و آمد داشته باشند تا به مرور زمان اخلاق و رفتارشان در همسرش مؤثّر افتد.
   8. در صورتي که همسرش دوستان ناباب و بددهن دارد سعي کند ارتباط او را با آنها به روشهای مختلف و با ذکاوت کمتر و در نهایت قطع کند.
   9. اگر همسر و یا خانواده همسرش با مشکلي مواجه مي* شوند با او همدردي نماید تا احساس کند خود و کارهایش برای او مهم هستند.
   10. از معجزه ابراز محبّت و تکریم شخصیّت همسرش در خلوت و جمع غافل نگردد؛ زیرا همه انسانها بالطبع دوستدار محبّت*ند و حاضر نیستند به هر قیمتی خود را از چنین کانون آرامش بخشی محروم سازند؛ لذاست که در اینصورت سازگاریشان با اطرافیان و به ویژه با فردی که به وی محبّت می* کند بیشتر خواهد شد.
   [1] اکبري ،محمود ،زندگي شيرين .انتشارات گلستان ادب ،بهار 1383
   [2] آل عمران (3)، آیه 134.
   [3] . سفینةالبحار، ج 1، ماده حلم، ص 300

  2. کاربران زیر از عمومهدی تشکر کرده اند:


  3. #2
   3,124 امتیاز ، سطح 8
   35% کامل شده امتیاز لازم برای سطع بعدی 526

   تاریخ عضویت
   -اردیبهشت-۱۳۹۲
   شماره عضويت
   8757
   نوشته ها
   108
   اعتبار
   39
   امتیاز
   3,124
   سطح
   8
   تشکر
   658
   تشکر شده
   951 بار در 135 پست
   مدت زمان فعالیت
   3 روز 1 دقیقه 56 ثانیه

   RE: نحوه برخورد با همسر بد اخلاق

   طلاقش بده بره آدم میشه . راحت ترین راه

  4. کاربران زیر از Gl24F4 تشکر کرده اند:


  5. #3
   کاربر ممتاز
   318,575 امتیاز ، سطح 80
   33% کامل شده امتیاز لازم برای سطع بعدی 5,375
   جایزه ها:
   بهترین ارسال کننده

   تاریخ عضویت
   -شهریور-۱۳۹۰
   شماره عضويت
   15
   محل سکونت
   اهواز
   نوشته ها
   12,898
   اعتبار
   2310
   امتیاز
   318,575
   سطح
   80
   تشکر
   52,579
   تشکر شده
   91,162 بار در 14,887 پست
   مدت زمان فعالیت
   5 ماه 2 هفته 4 روز 12 ساعت 43 دقیقه 31 ثانیه

   ویترین مدال ها

   RE: نحوه برخورد با همسر بد اخلاق

   رفتار با شوهر بداخلاق، كار ساده اي نيست. مردان بيشتر كلامي هستند و به همين خاطر بايد اجازه دهيد عصبانيت خود را بيرون بريزند. درحالي كه زنان تمام خشم خود را درون خود نگه مي دارند و با گريستن آن را نشان مي دهند. درمورد يك زوج متأهل، تمام خشم مرد متوجه زن خواهد بود چون او نزديكترين فرد به شوهرش مي باشد.


   خشمي كه از طرف شوهرتان سر مي زند، مستقيماً شما را هدف قرار نمي دهد. در اين شرايط شما به اندازه كافي به احساساتي شدن گرايش داريد. انديشيدن به شوهرتان كه هميشه با خشم برخورد مي كند، باعث مي گردد احساس فرومايگي كنيد و اين امري كاملاً طبيعي است. شما بايد يك قدم به عقب برداريد و عملاً به آنچه رخ داده است بينديشيد و دليلي كه در پس اين رفتار وجود دارد را بيابيد.


   استرس، نااميدي و ترس، مردان را عصباني مي كند. مي توانيد به همسرتان بگوييد كه با اينكه مي دانيد او اين روزها چه استرس فراواني دارد و اين مسئله او را عصبي كرده است، اما اين موضوع باعث شده كه رابطه زناشويي تان نيز تحت تأثير قرار گيرد. با همسرتان شفاف و روشن گفت و گو كنيد و او را بدون قيد و شرط حمايت كنيد.


   شش نكته براي آرام كردن شوهران خشمگين
   *شما بايد درون خودتان را مورد تجزيه و تحليل قرار دهيد. بايد به اين فكر كنيد كه چرا همسرتان عصبانيت خود را برسر شما خالي كرد. غر نزنيد، زيرا نتيجه اي جز انفجار عصبانيت و بدتر شدن شرايط ندارد.


   *نگذاريد همسرتان درگير خشم خود گردد. اگر ديديد عصباني است، او را تنها بگذاريد. اگر فكر مي كنيد كه مسئله خاصي باعث عصبانيت همسرتان مي شود، از طرح آن موضوعات اجتناب كنيد.


   * اگر متوجه شده ايد كه شوهرتان بيش از اندازه عصباني مي شود، مي توانيد از يك متخصص كمك بگيريد. از او بخواهيد كه خود را متعهد به انجام برنامه هاي مديريت خشم نمايد.


   *شوهرتان را درك كنيد. درك شما از او طغيان خشمش را كمتر مي كند. در ضمن شنونده خوبي باشيد.
   * عصبانيت به آسيب هاي فيزيكي و عاطفي مي انجامد. با شوهرتان لجبازي نكنيد. در عوض سعي كنيد راه هايي براي درك و حمايت او بيابيد.


   *طوري رفتار كنيد كه همسرتان با شما احساس راحتي كند. شما مي توانيد انفجار خشم همسرتان را با برقراري ارتباطي درست با وي، خنثي كنيد. گفت و گو با همسرتان به هيچ وجه او را ناراحت نخواهد كرد. پس از اينكه با او گفت و گو كرديد، درخواهيد يافت كه همه چيز به حالت عادي بازگشته است. اين زمان مناسبي است تا با شريك زندگي خود روبه رو شويد.


   به شوهرتان بگوييد كه وقتي خشمگين مي شود، چقدر شما اذيت مي شويد. شايد او از اينكه دارد به شما آزار مي رساند، آگاهي ندارد. اگر او شما را دوست دارد بايد تلاش كند تا براي جلوگيري از ناراحت شدن شما، عبارات مناسب و لحن متمايزي را ياد بگيرد


   چگونه با شوهر عصباني خود برخورد كنيم؟


   در آغاز نكته*اي* كلي* را يادآوري* مي*كنيم* و سپس* به* مطالب* ديگر خواهيم*پرداخت*. در حديث* آمده* است*:
   سه* گروه* از زنانند كه* خداوند عذاب* قبر را از آنان* برطرف* كرده* و با فاطمه*زهرا (س*) در قيامت* محشور خواهند شد؛ يكي* از آن* سه* گروه* زناني* هستند كه*بر بداخلاقي* همسرشان* صبر مي*كنند.


   با توجه* به* اين* احاديث* و اجر و پاداشي* كه* براي* صابران* به*ويژه* صبر بر اذيت* همسر وجود دارد شما با صبر و تحمل* و به* كار گرفتن*روش*هاي* مناسب* سعي* در اصلاح* وضعيت* موجود داشته* باشيد. چگونگي برخورد با يك شوهر عصباني، به ميزان شكيبايي شما و ميزان آسيبي كه به شما وارد مي گردد، بستگي دارد. آزارهاي عاطفي و روحي امري واقعي اند و افراد مختلف ميزان صبر متفاوتي دارند.


   چند توصيه :
   *ممكن است همسر خشمگين شما در خانواده اي رشد كرده باشد كه اينگونه رفتارها طبيعي بوده است و بيان احساسات دروني با چنين راه هاي خشن، بدون توجه به آسيبي كه به شما وارد مي آيد، به نظرش عادي مي آيد. اگر شما در خانه اي با عشق فراوان بزرگ شده ايد، به طور قطع توقع محبت بيشتري از شوهرتان داريد و عصباني شدن او شما را به ميزان فراواني نااميد و دلگير مي كند.


   *به شوهرتان بگوييد كه وقتي خشمگين مي شود، چقدر شما اذيت مي شويد. شايد او از اينكه دارد به شما آزار مي رساند، آگاهي ندارد. اگر او شما را دوست دارد بايد تلاش كند تا براي جلوگيري از ناراحت شدن شما، عبارات مناسب و لحن متمايزي را ياد بگيرد. در حقيقت برخي از مردها بسيار خودخواهند و از درك ديدگاه هاي شما سرباز مي زنند. اما حداقل سعي كنيد زماني كه او آرام است، در اين مورد با او به گفت و گو بنشينيد.


   *بيشتر مردان متأهل قادرند تا با احترام سخن بگويند، پس تلاش كنيد درمورد آنچه بيش از همه شما را آزار مي دهد، با او صحبت كنيد و از او بخواهيد تا بيشتر ملاحظه احساسات شما را بنمايد. براي داشتن يك زندگي زناشويي كامياب، در جهت شاد و خشنود كردن يكديگر تلاش كنيد.


   *درصورتي كه شوهر شما به احساساتتان اهميتي نمي دهد و به صراحت اقرار مي كند كه مي خواهد شما را بيازارد ، ممكن است خودش هم عميقاً آسيب ديده باشد. از او درمورد آنچه كه او را آزار مي دهد سؤال كنيد و به او قول دهيد اين مسئله را طوري تغيير خواهيد داد كه ديگر اذيت نشود. برخي افراد دوست دارند وقتي خودشان آزرده خاطر مي شوند، ديگران هم مثل آنها باشند.


   *اگر شما باعث آزردگي او شده باشيد، ممكن است او بخواهد كار شما را تلافي كند. بنابراين، درباره آنچه باعث شده تا شما او را اذيت كنيد با او حرف بزنيد و سعي كنيد تا ديگر با اين روش او را نيازاريد.


   *سعي* كنيد همواره* در منزل* و در برابر شوهر و فرزندانتان* نكات* مثبت*همسرتان* را يادآور شويد؛ مثلاً همين* كه* مراقب* لوازم* خانه* است* و يا اين* كه*ايشان* به* خويشان* خود بسيار احترام* مي*گذارد و… اين* كار موجب* خواهد شدنقاط* مثبت* در ايشان* تقويت* گردد.
   محيط* زندگي* را به* گونه*اي* در آوريد كه* رغبت* همسرتان* براي* گفتگو بافرزندان* بيشتر شود و حتي* الامكان* از تشنجات* و بگومگوها دوري* كنيد هرچند حق* به* جانب* شما باشد


   *پذيرفتن* رياست* شوهر در خانه* كار بدي* نيست* و پذيرفتن* رياست*ايشان* در خانه* ضرري* ندارد و از نظر رواني* ايشان* را تامين* كرده* و آرامش* را به*خانه* باز مي*گرداند.


   *كارهاي* بد او را به* خوبي* پاسخ* دهيد؛ مثلاً اگر انسان* حرف* زشت* زدشما ذكر خدا بگوييد و عكس* العمل* نشان* ندهيد.


   *از زندگي* خود براي* اطرافيان* چيزي* نگوييد و سخن* دل* خود را تنها براي* خدا بگوييد و با گفتگوي* با او دل* خود را آرام* سازيد.


   *محيط* زندگي* را به* گونه*اي* در آوريد كه* رغبت* همسرتان* براي* گفتگو بافرزندان* بيشتر شود و حتي* الامكان* از تشنجات* و بگومگوها دوري* كنيد هرچند حق* به* جانب* شما باشد.
   اگر به وضوح همسرتان دوست داشت شما را اذيت كند، با اينكه شما همواره رفتار خوبي با او داشته ايد، بايد به دنبال راه حل عاقلانه اي باشيد.بسياري از مردها نسبت به ديگر مردها مهربان ترند. اگر نمي توانيد با او كنار بياييد و رفتارهاي بد او را تحمل كنيد، به او گوشزد كنيد كه اگر نتواند رفتارش را تغيير دهد، او را ترك خواهيد كرد. برخي از مردها به رابطه زناشويي بها نمي دهند و دوست دارند كه هرطور كه هست، از آن خلاص شوند. شايد از نظر آنها اين راهي براي جدايي از شما باشد.


   *به خاطر داشته باشيد درصورتي كه هر دو شما براي يكديگر اهميت داشته باشيد و درصورتي كه دوست داشته باشيد يكديگر را خوشحال ببينيد، مي توانيد براي يادگيري درست رفتار كردن با يكديگر تلاش كنيد. افراد متأهل بايد بياموزند كه چگونه با هم رفتار كنند. هر دو شما بايد براي يافتن راهي براي سازش و شاد نگاهداشتن يكديگر تلاش كنيد.


   *تا وقتي شوهرتان صادقانه براي كمتر عصباني شدن تلاش مي كند، و تا وقتي تلاش مي كند تا به شما آسيبي نرساند، زندگي زناشويي شما به طور قطع شادتر مي گردد. عشق و محبت را به هم بياموزيد. به او آن چيزي كه بيشتر خواهان آن است را تقديم كنيد. ممكن است او محبت و حمايت بيشتري را از شما بخواهد هر آنچه كه خواهانش است را فقط با مهرباني به يكديگر بدهيد. اگر او عشق و محبت را از طرف شما دريافت كند، اميدوار باشيد كه سعي در پس دادن محبت شما، بيشتر خواهدشد.


   منبع: مجله اينترنتي بانوان

  6. کاربران زیر از بی تا تشکر کرده اند:
  مجوز های ارسال و ویرایش

  • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
  • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
  • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
  • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
  •  

  انجمن گفتگوی گلستانه در تلاش است بهترین ها را برای شما به ارمغان بیاورد

  طراحی و انتشار قالب توسط : ویکی وی بی | تبدیل سیستم: M!lad