انجمن گفتگوی گلستانه
گلستان ۲۴

اگر اين نخستين بازديد شماست نام نويسي کنيد ، چرا نام نويسي ؟

 • استفاده از فايل هاي پيوست به صورت نامحدود
 • بحث و گفتگو در رابطه با موضوعات انجمن
 • دسترسي به بخش هاي ويژه مخصوص کاربران سايت
 • شرکت در مسابقات با جوایز ویژه
 • ورود به حساب کاربري


  موارد ديگر را ببين


  بازيابي اطلاعات کاربري شما از طريق دکمه هاي زير قابل انجام خواهد بود

  نام نويسي فراموشي گذرواژه فراموشي گذرنامه

  نمایش نتایج: از 1 به 4 از 4

  1. #1
   http://www.mahsa479.blogfa.com
   18,453 امتیاز ، سطح 19
   74% کامل شده امتیاز لازم برای سطع بعدی 497
   دستاورد ها:
   موضوع 2پست 2تشکر 4تشکر کننده 2

   تاریخ عضویت
   -شهریور-۱۳۹۰
   شماره عضويت
   35
   نوشته ها
   820
   اعتبار
   96
   امتیاز
   18,453
   سطح
   19
   تشکر
   2,244
   تشکر شده
   4,764 بار در 851 پست
   مدت زمان فعالیت
   1 ماه 1 هفته 22 ساعت 33 دقیقه 24 ثانیه

   ویترین مدال ها

   گناهان کبیره: عاق والدین

   آيا تا به حال برايتان پيش آمده كه رفتاري را با پدر و مادر خود داشته باشيد و بعد از ته دل از رفتار خود شرمنده و پشيمان شويد و به فكر جبران بيفتيد؟
   شايد تصور كنيد تنها رفتارهاي بسيار بد است كه باعث عاق والدين شدن ميشود**؛اگر چنين تصوري را داريد و فكر مي كنيد نگاهي از روي خشم به پدر و مادر و تند حرف زدن با آنها جزء عاق والدين محسوب نمي شود؛مطلب زير را بخوانيد.
   يكي ديگر از گناهان كبيره اي كه در قرآن و احاديث به آن و عذاب ها و ومجازات هاي آن اشاره شده است عاق والدين است.

   تعريف عاق والدين:

   علامه مجلسي در شرح كافي مي گويد: عقوق والدين به اين است كه فرزند حرمت آن ها را رعايت نكند وبي ادبي نمايد و آن ها را به خاطر رفتار و گفتاري برنجاند و آزار و اذيت كند و در چيزهايي كه عقلا و شرعا مانعي ندارد از آن ها نافرماني كند.
   *
   پيغمبر اكرم (ص) فرموده اند: «از آزردن والدين بپرهيزيد؛به درستي كه بوي بهشت از هزار سال راه استشمام مي شود ولي عاق والدين و قاطع رحم آن را نمي يابد.1»
   *
   «و كسي كه پدر و مادر خود را به خشم آورد؛خدا را به غضب آورده است.2»
   *
   *هم چنين در جاي ديگري مي فرمايند: «عاق والدين هر عملي كه مي خواهد به جا آورد؛هرگز وارد بهشت نخواهد شد.3»
   *
   عواقب عاق والدين:

   _عاق والدين آمرزيده شدني نيست: جبرئيل بر عاق والدين نفرين فرمود كه: «هر كه پدر و مادر يا يكي از آنها را از خود خشنود نسازد آمرزيده مباد.4»
   *
   _نماز عاق والدين پذيرفته شده نيست: حضرت صادق(ع) مي فرمايند: «كسي كه به پدر و مادرش از روي غيظ بنگرد در حاليكه والدين بر او ستم كرده باشند؛خداوند نماز او را نمي پذيرد.5»
   *
   _دوري از رحمت خداوند: پيامبر اكرم مي فرمايند: «سه طايفه اند كه در روز قيامت خداوند با آن ها سخن* نمي فرمايد و نظر رحمت به آن ها نمي كند و ايشان را پاك نكرده و براي آن ها عذاب دردناكي است؛ايشان شراب خواران و تكذيب كنندگان به قدر الهي و عاق والدين اند.6»
   هم چنين مي فرمايند: «سه گناه است كه خدا عقوبت آن ها را در دنيا تعجيل مي فرمايند:عقوق والدين؛ ظلم به بندگان خدا؛ بدي كردن در مقابل احسان.7»

  2. کاربران زیر از mahsa تشکر کرده اند:


  3. #2
   http://www.mahsa479.blogfa.com
   18,453 امتیاز ، سطح 19
   74% کامل شده امتیاز لازم برای سطع بعدی 497
   دستاورد ها:
   موضوع 2پست 2تشکر 4تشکر کننده 2

   تاریخ عضویت
   -شهریور-۱۳۹۰
   شماره عضويت
   35
   نوشته ها
   820
   اعتبار
   96
   امتیاز
   18,453
   سطح
   19
   تشکر
   2,244
   تشکر شده
   4,764 بار در 851 پست
   مدت زمان فعالیت
   1 ماه 1 هفته 22 ساعت 33 دقیقه 24 ثانیه

   ویترین مدال ها

   RE: گناهان کبیره: عاق والدین

   *عاق والدين گدايي و بدبختي مي آورد:
   جواني از ثروتمندان مدينه پدر پيري داشت و احسان به پدر را ترك نموده و او را از مال خود محروم كرد پس خداوند اموالش را از او گرفت و فقر و تنگدستي و مرض در بدن او نمودار شد!
   در آن حال پيامبر فرمود: «اي كساني كه پدر و مادرها را آزار مي رسانيد؛از حال اين جوان عبرت بگيريد و بدانيد چنانچه داراييش در دنيا از كفش رفت و غنا و ثروت و صحتش به فقر و مرض مبدل گشت؛ هم چنين در آخرت هر درجه اي از بهشت داشت به واسطه ي اين گناه از دست داده و در مقابلش از دركات آتش برايش مانده است.8»
   *
   عاقبت به خير نشدن عاق والدين:

   همانطور كه نيكي به پدر و مادر موجب عاقبت به خيري است عدم نيكي و احترام به آنان عاقبت به شري* مي آورد.
   حضرت صادق (ع) مي فرمايند: «كسي كه بخواهد خداوند سختي هاي جان دادن را بر او آسان كند پس صله رحم كند و به والدين نيكي نمايد؛ چون چنين كرد،* خداوند سختي هاي مرگ را بر او آسان مي نمايد و هيچ وقت مبتلا به تهيدستي نخواهد شد.9»
   *
   آثار و بركات نيكي به والدين:

   _كفاره گناهان: مردي خدمت رسول الله آمد و عرض كرد: كار زشتي نبوده مگر اينكه من انجام داده ام؛ آيا براي من توبه اي است؟ حضرت فرمود: «برو به پدرت نيكي كن تا كفاره ي گناهات گردد.»* چون آن شخص رفت فرمود: «اگر مادرش زنده بود ؛ نيكي بر او بهتر بود.10»
   *
   دعاي ملائكه براي نيكي كننده به پدر و مادر: رسول خدا فرموده اند: «خداوند دو ملك دارد كه يكي از آن ها مي گويد: خدايا نيكي كننده به والدين را از هر شر و آفتي نگهدار و ديگري مي گويد:* خدايا هلاك كن عاق والدين ها را به سبب غضب كردنت به آن ها.11»
   *
   طول عمر: حضرت باقر(ع) مي فرمايد: «صدقه ي نهاني، آتش قهر خدا را خاموش ميكند و نيكي كردن به پدر و مادر و صله رحم عمر را زياد ميكند.12»* و در جاي ديگري مي فرمايد: «بخشش نهاني و نيكي به پدر ومادر، تهيدستي را برطرف ميكند* و عمر را دراز مي نمايد و هفتاد نوع مردن بد را دور ميكند.13»
   *
   زیادی مال و آبرو: پیغمبر (ص) فرموده اند: «کسی که برای من ضمانت کند صله رحم و نیکی به والدین را، من هم ضامن می شوم که مال و عمرش زیاد شود و در قبیله اش محبوبیت پیدا کند.14 »
   البته بهتر است بدانید که عاق والدین پس از مرگ آنها نیز امکان پذیر است. حضرت باقر (ع) می فرماید: «بنده ای در حال حیات پدر و مادرش به آنها نیکوکار است ولی چون مردند، آنها را فراموش کرد و بدهی آنها را نپرداخت و طلب رحمت برای آنها نکرد، پس خدای تعالی او را عاق والدین ثبت خواهد فرمود و بنده دیگری در حال حیات پدر و مادرش عاق والدین است ولی چون مردند، قرض آنها را ادا می نماید و با دعا و استغفار آنها را یاد می کند پس خدای تعالی او را نیکی کننده به والدین ثبت خواهد فرمود.15»
   *
   پی نوشت:
   1-وسائل الشیعه؛ به نقل از گناهان کبیره دستغیب
   2- مستدرک؛* به نقل از گناهان کبیره دستغیب
   3- مستدرک، کتاب نکاح، باب 75؛* به نقل از گناهان کبیره دستغیب
   4- بحارالانوار؛* به نقل از گناهان کبیره دستغیب
   5- اصول کافی؛* به نقل از گناهان کبیره دستغیب
   6- مستدرک، کتاب نکاح، باب 75؛* به نقل از گناهان کبیره دستغیب
   7- بحارالانوار،ج 16؛* به نقل از گناهان کبیره دستغیب
   8- سفینةالبحار، ج 2، ص 213
   9-* سفینةالبحار، ج 2، ص 687
   10- بحارالانوار؛* به نقل از گناهان کبیره دستغیب
   11- مستدرک الوسائل، کتاب نکاح، باب 86، ص 627
   12- بحارالانوار، ج 16؛* به نقل از گناهان کبیره دستغیب
   13-** بحارالانوار، ج 16، ص 24
   14- مستدرک؛* به نقل از گناهان کبیره دستغیب
   15- اصول کافی، ج 2، ص 130****

  4. کاربران زیر از mahsa تشکر کرده اند:


  5. #3
   DEL SOKHTE
   22,888 امتیاز ، سطح 21
   93% کامل شده امتیاز لازم برای سطع بعدی 162
   دستاورد ها:
   موضوع 3پست 2تشکر 4تشکر کننده 2

   تاریخ عضویت
   -مرداد-۱۳۹۲
   شماره عضويت
   10928
   نوشته ها
   799
   اعتبار
   77
   امتیاز
   22,888
   سطح
   21
   تشکر
   2,062
   تشکر شده
   3,232 بار در 786 پست
   مدت زمان فعالیت
   1 هفته 3 روز 18 ساعت 15 دقیقه 39 ثانیه

   RE: گناهان کبیره: عاق والدین

   آثار سوء عاق والدین
   *ابن روزها همه چیز عوض شده هیچ چیز رنگ و بوی سابق را ندارد حتی پدر و مادرها که خداوند بزرگ در قرآن کریم آن همه سفارش در مورد ایشان کرده است .
   گاهی ما چنان با پدر یا مادر خود صحبت می کنیم که گویی طلبکار هستیم و حق و حقوقمان را خورده*اند. گاه در پاسخ محبت بی*حد و حصرشان چنان ناسپاسی می*کنیم که قلبشان به درد می*آید. گاهی جوانانی دیده می شوند که سریعا به پدر و مادرشان پرخاش میکنند، گاه جواب پرسش*هایشان را نمی*دهند و گاه با بی اعتنایی از کنارشان رد می*شوند و بی مهابا انگار نه انگار که خداوند متعال به صراحت گفته است که حتی یک «اف» هم به ایشان نگو. الان به رفتار خودمان و اطرافیانمان نگاه کنید "اف" که خوب است بعضی ها حتی دست تعرض به سمت ایشان دراز می کنند. چه بسیار افرادی که براحتی به آنها ناسزا می گویند و حتی کتکشان می*زنند. این خیلی دردناک است ولی واقعیتی است در جریان .

   وقتی ما دستور صریح خداوند را نادیده می*گیریم چطور می خواهیم دینداری کنیم؟ دیگر چه حدی نگه داشته خواهد شد؟
   ما طلبکاریم که چرا برای ما چنان نکردند و چنین نکردند؟ آیا این انصاف است؟ ما برای آنها چکار کرده ایم؟ مسؤلیت ما در مقابل ایشان بسیار سنگین است و حتی اگر ظالم باشند ما وظیفه داریم تکریمشان کنیم.

   اذیت رساندن و حتی نگاه با خشم به پدر و مادر نمودن باعث خشم خداوند می شود. در روایت است که اگر با عصبانیت به والدین نگاه کنید حتی اگر آنها به او ظلم کرده باشند، باعث عدم قبولی نماز می شود.

   «ابامهزم گوید که: شبی از حضرت باقر علیه السلام خداحافظی کردم و با مادرم به منزلمان می رفتیم. در راه با مادرم دعوامان شد و من به او تندی کردم. وقتی فردا خدمت امام رفتم ناگاه فرمود: این ابامهزم! دیشب بین تو مادرت چه گذشت؟ آیا او تو را در شکمش حمل ننمود و از سینه اش تو را شیر نداد و تو را در دامنش بزرگ ننمود؟ دیگر این عمل را تکرار نکن.»1


   گاهی مجازات اذیت کردن والدین در همین دنیا ظاهر می شود.
   جوان با نفرین پدر شل شد!
   روزی امام علی علیه السلام در حال طواف بود که صدای التجاء و مناجات و التماس جوانی را شنید. امام از او درباره ی گرفتاریش سؤال کرد.
   او گفت: من سالم بودم ولی آنقدر پدرم را اذیت نمودم که او مرا نفرین کرد و من فلج شدم. پدرم تصمیم داشت تا روزی به کنار کعبه بیاید، و برای شفایم دعا کند ولی قبل از این کار، از دنیا رفت. حال من مانده ام این پاهای شل!

   امام علیه السلام به او دعای مشلول را یاد دادند که آن را بخواند. او این دعا را خواند و پیامبر صلی الله علیه وآله را در خواب دید که حضرت دستی بر پاهای او کشید و او شفا یافت.»2
   امام چهارم دیدند که نوجوانی بنحو بی ادبانه ای به پدرش تکیه کرده است. بعد از این امام هیچگاه با آن جوان صحبت نکردند تا جوان از دنیا رفت.»
   مرحوم کافی و پدر
   مرحوم کافی می گفتند: هرگاه پدرم که یک نفر کاسب ساده ای است، به تهران می آید یا من مشهد می روم، در جلو زن و بچه و برادر و خواهر خم می شوم و مکرر دست پدرم را می بوسم.
   جوان زبانش لال شد!
   «روزی پیامبر صلی الله علیه وآله بر بالین جوانی که در حال احتضار بود، حاضر شد. وقتی شهادتین را به او تلقین نمود، جوان نتوانست زبانش را به شهادتین باز کند و گویا لال شده بود. حضرت، مادرش را خواستند. و از مادرش پرسیدند که آیا از پسرت راضی هستی؟ زن گفت: یا رسول الله! چهار سال است که باو حرف نزده ام!

   «روزی پیامبر صلی الله علیه وآله بر بالین جوانی که در حال احتضار بود، حاضر شد، وقتی شهادتین را به او تلقین نمود، جوان نتوانست زبانش را به شهادتین باز کند و گویا لال شده بود. حضرت، مادرش را خواستند. و از مادرش پرسیدند که آیا از پسرت راضی هستی؟ زن گفت: یا رسول الله! چهار سال است که با او حرف نزده ام!

   پیامبر صلی الله علیه وآله از او خواستند که از فرزندش راضی شود. او هم راضی شد و جوان زبانش باز گردید و شهادتین را جاری کرد و از دنیا رفت»
   «بوی بهشت از مسیر پانصد سال راه بمشام می رسد ولی بمشام عاق والدین نمی رسد.»

   امام پنجم علیه السلام فرمود: «سرور و آقای نیکان در قیامت، شخصی است که بعد از رحلت پدر و مادرش، نیز به آنان نیکی کرده است – آنان را فراموش ننموده است-»
   قصری که ویران گردید!
   «ملا علی کازرونی شبی در خواب دید که قصری با عظمت در باغی قرار ارد. از صاحب قصر سؤال کرد. گفتند: مال فلان نجّار شیرازی است. ناگاه صاعقه ای آمد و قصر را تبدیل به خاکستر کرد.

   روز بعد ملا علی کازورنی سراغ نجار رفت و گفت: دیشب چه کار کردی؟ گفت: هیچ! ملاّ او را قسم داد. نجار گفت: شب قبل با مادرم دعوا کردم و کار به زدن و کتک کاری کشید.»3
   سفر غیرضروری فرزند با مخالفت پدر یا مادر ممنوع بوده و سفر معصیت حساب می شود.
   همچنین با پدر و مادر بلند صحبت کردن بی ادبانه، جلوتر از آنان راه رفتن، به آنها اُف گفتن، آنها را تحقیر کردن و... در اسلام ممنوع است.

   «روزی یکی از وزرا با پدرش خدمت امام خمینی قدس سره رسید و خود جلوتر رفت و دست اما را بوسید سپس پدرش را معرفی کرد. امام امت به او فرمود: چرا جلوتر از پدرت راه رفتی؟»

   والدین
   از نظر اسلام چنانچه والدین نیازمند و فرزندان متمکن باشند، واجب است که مخارج پدر و مادرشان را بدهند.
   حقوق والدین بر فرزندان فقط مربوط به زمان حیات آنان نمی شود و باید بعد از رحلتشان نیز همواره بفکر آنان بده و برای ایام برزخ مرتب آذوقه های معنوی از قبیل نماز قضاء، صدقات، کارهای خیر بنیت آنان و پاک کردن بدهکاریهای آنان فرستاد.

   متأسفانه در فرهنگ ما طوری عمل می شود که واجبات فدای مستحبات می گردد کسی که از دنیا می رود بجای اینکه واجبات او را که در دستش از دنیا کوتاه شده ادا کنند و مخصوصاً حق الناس اگر بر اوست ادا کنند، بفکر غذا دادن و گاهی خودنمائی های ضررآور می افتند. چندین روز بستگان عزادار میت سفره می اندازند و پولهایی که گاهی با عدم رضایت قلبی تهیه شده صرف امری که حتی استحباب آن ثابت نشده می نمایند. گاهی مخارج آنچنان بالاست که تا مدتها زیربار قرض می روند. حال آنکه در سنت اسلام وارد شده که تا سه روز مردم برای تعزیت و تسلیت به دیدن اقوام میت بروند و موقع غذا که می شود، همسایگان و فامیلها، برای بستگان درجه اول میت غذا ببرند.

   و اگر بخواهند در حق میت خوبی کنند باید ابتدا بدهکاریهای مالی او را پاک کنند. سپس نمازها و روزه ها و حج هائیکه بعهده داشته بطریقی ادا نمایند. سپس ارث را طبق شریعت اسلام تقسیم نمایند و اگر می خواهند پولی برای او صرف کنند خرج کارهای دائمی مثل چاپ کتب مفید، ساختن مدرسه و درمانگاه و بیمارستان و مسجد و حوزه علمیه و کتابخانه و... نمایند.
   امام سجاد علیه السلام به پسرش فرمود: «دقت کن و ببین آیا احدی از انسانها را می توانی پیدا کنی که از نعمت پدر و مادرت برایت مهمتر و بیشتر باشند.»

   امام پنجم علیه السلام فرمود:
   «سرور و آقای نیکان در قیامت، شخصی است که بعد از رحلت پدر و مادرش، نیز به آنان نیکی کرده است – آنان را فراموش ننموده است-».
   شخصی به پیامبر صلی الله علیه وآله گفت: نذر کرده ام آستانه ی بهشت را ببوسم. حال چه کنم؟ فرمود:
   «پای مادر و پیشانی پدر را ببوس تا به نذرت عمل کرده باشی. اگر از دنیا رفته اند، قبر آنان را ببوس.»

   امام سجاد علیه السلام به پسرش فرمود:
   «دقت کن و ببین آیا احدی از انسانها را می توانی پیدا کنی که از نعمت پدر و مادرت برایت مهمتر و بیشتر باشند.»
   در روایات ما از رسول خدا صلی الله علیه وآله و علی مرتضی علیه السلام بعنوان والدین معنوی شیعیان نام برده شده است که اهمیتشان از الدین جسمی بیشتر می باشد.*

  6. کاربران زیر از T@NHA تشکر کرده اند:


  7. #4
   DEL SOKHTE
   22,888 امتیاز ، سطح 21
   93% کامل شده امتیاز لازم برای سطع بعدی 162
   دستاورد ها:
   موضوع 3پست 2تشکر 4تشکر کننده 2

   تاریخ عضویت
   -مرداد-۱۳۹۲
   شماره عضويت
   10928
   نوشته ها
   799
   اعتبار
   77
   امتیاز
   22,888
   سطح
   21
   تشکر
   2,062
   تشکر شده
   3,232 بار در 786 پست
   مدت زمان فعالیت
   1 هفته 3 روز 18 ساعت 15 دقیقه 39 ثانیه

   RE: گناهان کبیره: عاق والدین

   *عاق والدین شهید محسوب نمی شود

   بندگان خداوند عالم به دنبال اعمالی هستند که به سرعت آن*ها را به قرب حضرت حق تعالی نزدیک کند، بنابراین و راه*ها و اعمالی را که سریع*تر آن*ها را به خداوند ذوالجلال و الاکرام نزدیک کند جستجو می*کنند.

   پدر و مادرجهاد و شهادت فی سبیل*الله مافوق تمام نیکی*هاست

   در روایات اسلامی در رابطه با موضوع نیکی کردن این طور آمده است: «لِکُلِّ بِرٍّ بِرٍّ» یعنی برای هر نیکی در عالم، نیکی برتری وجود دارد؛ جهاد و شهادت فی سبیل*الله مافوق تمام نیکی*هاست و آن قدر باب مهمی است که خداوند فرمود: «فَتَحَلّی لِخاصَّةِ أولیائه» به این معنا که خداوند باب شهادت را فقط برای بندگان خاص خودش باز کرده است.

   شهادت اوج بندگی انسان است و تمام حضرات معصومین (علیهم السلام) و حتی وجود مقدس صاحب*الزمان (علیه السلام) به وسیله شهادت به محضر خدا رسیدند؛ و زمانی که قسّیسّین حضرت حق، محضر امام زمان (علیه السلام) را درک می*کنند در رکاب ایشان به شهادت می*رسند.

   در روایت شریفی به نقل از پیامبر اسلام (صلی الله علیه وآله) آمده است که روزی حضرت موسی*بن*عمران (علیه السلام) به خداوند عرضه داشت: خدایا حال دوستِ من که شهید شده، در عالم برزخ چگونه است؟ خداوند به حضرت موسی (علیه السلام) گفت: او در جهنم است؛ حضرت موسی (علیه السلام) با تعجب به خدا عرضه داشت خدایا مگر وعده نکرده*ای که شهید با اولین قطره خونش به بهشت می*رود و همه گناهانش آمرزیده می*شود، خدا به حضرت موسی (علیه السلام) گفت: بله اما دوست تو اصرار به آزردن پدر و مادرش داشت و من عمل کسی را که بر پدر و مادرش ستم کند قبول نمی*کنم، حتی با شهادت؛ بنابراین کسانی اسمشان در طومار شهدا نوشته می*شود که عاق والدین نباشد.
   عقوق دارای مراتبی است و فوق تمام عقوق این است که انسان باعث شود که پدر و مادرش به وسیله او بمیرند؛ بنابراین انسان با خواندن هزار رکعت نماز مستحبی به جایی نمی*رسد، اما راه توبه در صورتی که توبه حقیقی باشد باز است

   روایتی از امام زین*العابدین (علیه السلام) در کتاب رساله حقوق نقل شده است که ایشان فرمودند: «وَ اَمّا حَقُّ اَبیکَ فَتَعْلَمَ اَنَّهُ اَصْلُکَ وَ اَنَّکَ فَرْعُهُ وَ اَنَّکَ لَوْلاهُ لَمْ تَکُنْ، فَمَهْما رَاَیْتَ فی نَفْسِکَ مِمّا تُعْجِبُکَ فَاعْلَمْ اَنَّ اَباکَ اَصْلُ النِّعْمَهِ عَلَیْکَ فیهِ وَ احْمَدِ اللّهَ وَ اشْکُرْهُ عَلی قَدْرِ ذلِکَ» «و اما حقّ پدرت را باید بدانی که او اصل و ریشه توست و تو شاخه او هستی، و بدانی که اگر او نبود تو نبودی، پس هر زمانی در خود چیزی دیدی که خوشت آمد بدان که از پدرت داری، زیرا اصل و اساس نعمت و خوشی تو، پدرت است، و خدا را سپاس بگزار و به همان اندازه شکر کن».

   خوبی از آن خداوند و بدی کسب دست خودمان است!
   در قرآن کریم این طور آمده است که هر خوبی که به انسان می*رسد از ناحیه خداوند متعال است اما هر عمل زشتی که به انسان می*رسد نتیجه اعمال خودش است و اصل تمام خصلت*های نیک در انسان از پدرش و به واسطه اوست بنابراین بر خدا و پدرت شکرگزاری کن و هیچ قوه و نیرویی جز از ناحیه خداوند نیست.

   به سبب اذیت کردن پدر و مادر، آن نعمتی که از ناحیه خداوند به پدر تفویض شده است تبدیل به نقمت می*شود و اگر کسی خونش ریخته شود، به هدر رفته و جهنمی است، بنابراین اگر نعمت با لطف کردن به «ربّ صغیر» یعنی پدر و مادر توأم و همراه شد آن موقع معنی نعمت را به خود می*گیرد.

   روایتی از پیامبر اکرم (صلی الله علیه وآله) در کتاب*های اصول کافی و بحارالانوار ج 74 نقل شده است که به انسان*ها یادآوری می*کنند و می*فرمایند: عقوق دارای مراتبی است و فوق تمام عقوق این است که انسان باعث شود که پدر و مادرش به وسیله او بمیرند؛ بنابراین انسان با خواندن هزار رکعت نماز مستحبی به جایی نمی*رسد، اما راه توبه در صورتی که توبه حقیقی باشد باز است .
   پدر و مادر خانواده
   اطاعت محض از فرامین الهی، راه رسیدن به قرب الهی
   یکی دیگر از راه*های رسیدن به قرب الهی، اطاعت محض از فرامین الهی است اما سؤالی در اینجا مطرح می*شود که چرا اولیای الهی بر این باورند که مسائل الهی تعبدی است؟ در جواب این سؤال باید گفت که اموری که خداوند برای انسان*ها برنامه*ریزی کرده است فوق عقل بشری است و عقل بشری نمی*تواند آن*ها را درک کند، بنابراین گوش دادن به اوامر پدر و مادر، انسان را به اوج می*رساند.

   انجام دادن دو عمل نیک، شهید سید احمد پلارک را به این مقام رفیع رساند، یکی از آن*ها این بود که روزی سید احمد پلارک با ماجرایی برخورد که نتیجه آن انجام دادن گناهی بزرگ بود اما از آن چشم*پوشی کرد، در نتیجه او را به اوج رساند یعنی لحظه*ای، محکم و قوی به نفس اماره و شهوتش نه گفت و اوج گرفت.

   دیگر اینکه سید احمد پلارک به مادرش گفته بود جبهه رفتن من باید با رضایت قلبی تو باشد بنابراین خداوند پرده*هایی را از جلوی چشمانش کنار زد و باعث شد تا حقایق را درک کند؛ امام خمینی (ره) فرمودند: بعضی از شهدا یک روزه ره صد ساله فهمیدند و رفتند.

   چگونه در برابر پدر و مادر خشوع کنیم؟
   اگر انسان عاق والدین شده باشد، می*تواند تکبر را کنار گذاشته و به وسیله خضوع و خشوع دل پدر و مادرش را به دست آورد پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آ له) در روایتی فرمودند: منظور از خضوع و خشوع این است که در مقابل آن*ها بی*ادب ننشینی و مؤدب باشی و صدایت را نسبت به صدای پدر و مادر بالاتر نبری.

   از مرحوم شیخ غلام*الحسین اشرفی (ره) نقل شده است که روزی در زمان کودکی پای منبر شیخ فضل الله محلاتی (ره) نشسته بودم که فرمودند: کسی که می*خواهد به اوج مقامات الهی برسد صدایش را از صدای پدر و مادرش پایین*تر بیاورد و از آن زمان به بعد به این دستور عمل کردم در حالیکه پدر و مادرم به من می*خندیدند که چرا صدایم را نازک می*کنم.
   مرحوم ملا محسن فیض کاشانی نقل می*کنند که اگر سجده به غیر از خدا واجب می*شد، یقیناً بر پدر و مادرم سجده می*کردم
   بوسیدن دست و پای پدر و مادر کبر و غرور را پایین می*آورد

   آیت*الله مکارم شیرازی نقل می*کنند که هر وقت به شیراز می*رفتم دست و پای پدر و مادرم را می*بوسیدم و در ادامه گفتند هیهات اگر انسان فکر کند که تنهایی به جایی می*رسد.

   مرحوم ملا محسن فیض کاشانی نقل می*کنند که اگر سجده به غیر از خدا واجب می*شد، یقیناً بر پدر و مادرم سجده می*کردم؛ بنابراین اگر آن طوری که نباید با پدر و مادر برخورد کرد برخورد شود، فرزندانش بدتر از آن را با او برخورد می*کنند و بهتر این است که قبل از اینکه پدر و مادر چیزی را از ما طلب کنند، آن کار را برایشان انجام بدهیم.

   چگونه بدی در حق پدر و مادر را جبران کنیم؟!
   کسانی که پدر و مادرشان را از دست داده و از دار دنیا رفته*اند و از طرفی عاق آن*ها نیز شده*اند، می*توانند برای انجام هر عمل مستحبی که قصد انجام آن را دارند، پدر و مادرشان را نیز در ثواب آن اعمال شریک کنند البته غیر از اعمال واجب و خوب است که هر جمعه قبل از طلوع آفتاب بر سر مزارشان بروند تا مشکلشان برطرف بشود و روزانه حداقل 110 مرتبه برای آن*ها استغفار کند، بنابراین هیچ موقع نباید پدر و مادر فراموش شوند و همان طور که پروردگار رب عظیم برای انسان*ها حیّ ابدی است، ربّ صغیر نیز باید برای انسان*ها حیّ ابدی باشند.

   منبع:گروه دین تبیان

  8. کاربران زیر از T@NHA تشکر کرده اند:
  مجوز های ارسال و ویرایش

  • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
  • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
  • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
  • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
  •  

  انجمن گفتگوی گلستانه در تلاش است بهترین ها را برای شما به ارمغان بیاورد

  طراحی و انتشار قالب توسط : ویکی وی بی | تبدیل سیستم: M!lad